دانلود تحقیق در موردژیمناستیـک

دانلود تحقیق در موردژیمناستیـک

کاربران گرامی درود بر شما.به سایت خودتان خوش آمدید

ا سلام،محصول دانلودی +{{دانلود تحقیق در موردژیمناستیـک}}+آماده ارائه به جویندگان عزیز میباشد.با کلیک روی دکمه ادامه مطلب به صفحه توضیحات کامل دانلود تحقیق در موردژیمناستیـک هدایت میشوید

دانلود تحقیق در موردژیمناستیـک

نام فایل : ژیمناستیـک

فرمت : .ppt

تعداد صفحه/اسلاید : 165

حجم : 3 مگابایت


بنام خدا
ژیمناستیـک
فصل اول
تاریخچه ژیمناستیک
درمورد پیدایش و شکل گیری این رشته ورزشی تاریخ دقیقی را نمی توان مشخص نمود . ولی بدون تردید پیدایش و شکل گیری آنرا می توان به قبل از میلاد مسیح نسبت داد.
ریشه کلمه ژیمناستیک که یک واژه یونانی است کلمه گیمنوس به معنی هنر لخت می باشد . یونانیها مجموعه هایی را به نام ژیمنازیا ساخته بودند و در آنجا به تمرین می پرداختند .
فیلسوفهای یونانی مانند پلاتو ، ارسطو و سقراط به ژیمنازیومها می رفتند و در آنجا علاوه بر اینکه بدنهایشان را تمرین می داند به بحث و گفتگو پیرامون فلسفه جهت تمرین فکرهایشان نیز می پرداختند . طرز فکر آنها درباره ژیمناستیک ناشی از این موضوع می شدکه آنها معتقد بودند (فکر سالم در بدن سالم است ) .
در پانصد سال قبل از میلاد ایرانیان خرک حلقه اولیه را بوجود آوردند که به عنوان یک طرح تمرینی برای سواره نظام جهت یادگیری حرکات بالا رفتن ، فرود آمدن و حرکات همراه با تاب خوردن برای مبارزه کردن روی اسب در طی جنگ مورد استفاده قرار می گرفت .
سیستمهای ژیمناستیک که برای قدرت بخشیدن به مبارزات نظامی اندیشیده شده بود به مقدار زیادی بوسیله رومی ها استفاده میشد . طبیعت عملی آن زمان ورزش را به جنگ تبدیل کرده بود . مانند ایرانیان رومی ها در سیرکهایشان اسب سواری و ارابه رانی را در یک میدان دایره ای تمرین می کردند از این رو اصطلاح سیرک بوجود آمد .
تا آغاز دوره رنسانس هیچ علاقه ای جهت پیشرفت این ورزش نشان داده نشد تا بالاخره مرکورنالیس ایتالیایی کتاب مفیدی بنام هنرژیمناستیک انتشار داد و پس از این زمان ورزش ژیمناستیـک بتدریج در بیشتر کشورهای اروپایی مانند آلمان ، دانمارک ، فرانسه ، سوئیس و غیره رونق یافت .
جان بیس دوی آلمانی اولین اروپایی بود که تمرینات ژیمناستیک را بطور مدون شده تدریس کرد .پس از آن جان گوتس موتس اولین فردی بود که کتابی بنام ژیمناستیک جدید چاپ و منتشر کرد و به پدر بزرگ ژیمناستیک معروف شد .
بعد از شکست آلمانها در فرانسه فردریک لودویک یان آلمانی مصمم شد که مردم آلمان را طی برنامه ای از نظر قوای جسمانی و روانی تقویت نماید. بنابراین با بوجود آوردن یک ژیمنازیوم در شهر برلین ، نوجوانان و جوانان را به این ورزش تشویق و ترغیب نمود . در آنجا بود که وی وسایل پارالل ، بارفیکس ، خرک حلقه و پرش خرک را ابداع نمود .
پرهنریک لینک سوئدی یکی از افراد دیگری بود که برای گسترش ژیمناستیک زحمت کشید وی بر اجرای صحیح حرکات و عملیات ورزشی در زمان معین تأکید داشت . در واقع لینک تحقیق علمی در تربیت بدنی را پایه گذاری نموده و اعتقاد داشت که اگر فردی بخواهد با ورزش ژیمناستیک بدنش را بسازد لازم است که او بدن انسان را از نظر آناتومی و فیزیولوژی نیز بشناسد .
ورزش ژیمناستیک توسط آلمانیها به امریکـا بـرده شـد و آقـــای دادلی سارجنت در معرفی ژیمناستیک در آمریکا تلاش فراوانی کرد .
در اولین دوره بازیهای المپیک که به سال 1896 میلادی در آتن برگزار گردید . ژیمناستیک آقایان بعنوان یک رشته از بازیها منظور شد و متعاقب آن در بازیهای المپیک 1928 )آمستردام کشور هلند ) ژیمناستیک بانوان هم وارد مسابقات المپیک شد . در المپیک برلین (1936 ) رقابتهای ژیمناستیک به شیوه امروزی پدید آمد .
مهمترین رقابتهای ژیمناستیک درسطح بین المللی عبارتند از :
مسابقات المپیک.
رقابتهای قهرمانی جهان که از سال 1950 با قهرمانی تیم سوئیس در هر دو قسمت زنان و مردان آغاز شده و هر چهار سال یکبار برگزار می شود .
رقابتهای قهرمانی ژیمناستیک اروپا که در فاصله بین بازیهای المپیک و قهرمانی جهان برگزار می شود .
تا قبل از دهه 1960 میلادی کشور اتحاد جماهیر شوروی سابق ژیمناستیک را در قبضه قدرت خود داشت . قدرتمندترین ژیمناست شوروی) ویکتور چوخارین بود( که در المپیک های 1952 هلسینکی و 1956 ملبورن و مسابقات جهانی 1954 در روم قهرمان قهرمانان شد .
پر فروغ ترین ستاره ژیمناستیک روسیه ویتالی شربو می باشد که به انجام کار بزرگی همت گماشت . او برنده شش مدال طلا در المپیک 1992 شد و نه فقط بهترین ژیمناست مسابقات بلکه ستاره کل المپیک بیست و پنجم معرفی گردید .
بد نیست یادآور شویم که در تاریخ مسابقات المپیک هرگز یک ژیمناست چه مرد چه زن ، برنده 6 مدال طلا نشده است و بالاترین حاصل کار به الکساندر دیتاتین هموطن شربو در المپیک 1980 مسکو مربوط می شود که در آنجا دیتاتین توانسته بود 8 مدال ببرد اما از آن مجموعـه بسیـار جالـب فقط سـه عـدد آن زرین بود .
از 1960 به بعد ژاپنی ها حاکم بلامنازع این رشته ورزشی شدند و نزدیک به بیست سال پنج بار در المپیک های 1960 تا 1976 قهرمان المپیک شدند . از دیگر کشورهای صاحب نام ژیمناستیک می توان چین ، ایتالیا ، آلمان ، سوئد ، آمریکا و … را نام برد .
در تاریخ ژیمناستیک زنان از ژیمناستهای صاحب نام می توان الگاکوربوت روسی و نادیاکومانچی رمانیایی را نام برد . نادیا کومانچی در المپیک 1976 مونترال کانادا قهرمان جهان شد و اولین ژیمناستی بودکه امتیاز 10 را کسب نمود .
هرچند مورخان خاستگاه خرک حلقه را کشور ایران می دانند اما ژیمناستیک مدرن در ایران سابقه طولانی ندارد و چند دهه پیش از اروپا به ایران وارد شد . ژیمناستیک مدرن در ایران در سال 1916 میلادی پس از بازگشت آقای ورزنده از دو کشور بلژیک و ترکیه به ایران شروع شد .
اولین فدراسیون ژیمناستیک ایران در سال 1325 هجری شمسی همزمـان بـا آغـاز المپیـک 1948 لنـدن ؛ به ریاسـت آقای محمود نامجو تأسیس شد .
ژیمناستیک ریتمیک
ژیمناستیک ریتمیک ترکیب باله و حرکات خلاقانه با موزیک است که با روبان ، توپ ، حلقه ، طناب و دوک انجام میگردد . ژیمناستیک ریتمیک نسبت به ژیمناستیک هنری رقص بیشتری دارد و حرکاتی که روی زمین انجام میشود از نظر اجرا و موزیک اختلاف زیادی دارند .
ژیمناستیک ریتمیک به عنوان یک ورزش رقابتی مستقل در ابتدای 1950 بوسیله روسها متداول شد . سپس در 1963 اولین مسابقه جهانی ژیمناستیک ریتمیک در اروپا انجام شد و در سال 1984 در بازیهای المپیک رواج یافت .
فصل دوم
....

محصولات مرتبط