دانلود تحقیق در موردضوابط ومقررات شهرسازی مشهد

دانلود تحقیق در موردضوابط ومقررات شهرسازی مشهد

از حضور شما عزیزان در سایت بسیار خوشحالیم و آرزو داریم محصولات ما رضایت شما را فراهم آورد

دوست گرامی سلام.برای مشاهده توضیحات کامل محصول دانلودی

دانلود تحقیق در موردضوابط ومقررات شهرسازی مشهد

روی دکمه توضیحات کلیک فرمایید

دانلود تحقیق در موردضوابط ومقررات شهرسازی مشهد

نام فایل : ضوابط ومقررات شهرسازی مشهد

فرمت : .ppt

تعداد صفحه/اسلاید : 38

حجم : 5 مگابایت


رشد جمعیت کشور به همراه افزایش سهم شهرها در اسکان جمعیت ضرورت بهره وری مطلوب از ظرفیت های شهری را اجتناب ناپذیر کرده است. بنابراین شناخت دقیق ظرفیت های شهری و ایجاد ظرفیت های جدید به خصوص دربافت هرشهر از اهمیت بسیار زیاد برخوردار است. طرح های شهری(از مقیاس های گوناگون) زمینه تجلی عملی این دیدگاه است. دیدگاهی که در چهارچوب وضعیت واقعی کنونی و چشم اندازهای آتی آن نیاز به شیوه های نوین مواجه با موضوع برنامه ریزی و طرح ریزی شهری را می طلبد.
در مشهد مقدس که به دلیل وجود بارگاه ملکوتی حضرت ثامن الائمه علیه السلام از نرخ رشد جمعیت بسیار بالایی برخوردار است .سرعت مهاجرتهای بی رویه و افزایش روز افزون جمعیت که نهایتا منجربه توسعه غیر اصولی این شهر گردیده ،بیش از هر شهری دیگری لزوم وجود ضوابط معین و معقولی را جهت کنترل دقیق ساخت و سازها ایجاب می نماید

عبارت از طرح بلند مدتی است که درآن نحوه استفاده از اراضی و منطقه بندی مربوط به حوزه های مسکونی ،صنعتی،بازرگانی،اداری،کشاورزی،تاسیسات و تجهیزات شهری و نیازمندی های عمومی شهر،خطوط ارتباطی،سطح لازم برای ایجاد تاسیسات و تسهیلات عمومی،مناطق نوسازی و بهسازی و اولویت های مربوط به آن ها تعیین میشوند و ضوابط و مقررات مربوط به آن ها تهیه و تنظیم می گردد.
طرح تفصیلی
طرح تفصیلی ،متعاقب طرح جامع شهری و به منظور انجام برنامه های اجرایی تصویب شده این طرح ،صورت می پذیرد.
برنامه تفصیلی بر اساس ضوابط کلی طرح جامع،نحوه استفاده از زمین های شهری را در سطح محله های مختلف شهر و موقعیت و مساحت دقیق زمین برای هر یک از آنها را مشخص می کند.
مادة 1- محدودة شهر عبارت است از حد کالبدی موجود شهر و توسعة آتی در دورة طرح جامع و تا تهیة طرح مذکور در طرح هادی شهر که ضوابط و مقررات شهرسازی در آن لازم الاجرا می باشد. شهرداری ها علاوه بر اجرای طرح های عمرانی از جمله احداث و توسعة معابر و تأمین خدمات شهری و تأسیسات زیر بنایی در چارچوب وظایف قانونی خود کنترل ونظارت بر احداث هرگونه ساختمان و تأسیسات و سایر اقدامات مربوط به توسعه و عمران درداخل محدودة شهر را نیز به عهده دارند.

7
مادة 2- حریم شهر عبارت است از قسمتی از اراضی بلافصل پیرامون محدودة شهر که نظارت و کنترل شهرداری در آن ضرورت دارد و از مرز تقسیمات
کشوری شهرستان و بخش مربوط تجاوز ننماید.

مقررات و قوانین استفاده از زمین شهر مشهد
این قوانین و مقررات بر اساس ضوابط طرح جامع مشهد مصوب 1350 و پس از انجام مطالعات طرح تفصیلی تدوین شده است.
هدف
هدف این قوانین و مقررات بهبود بخشیدن به وضع رفاه ، بهداشت ، ایمنی، روانی و نظم زندگی ساکنین موجود و آینده شهر مشهد می باشد و علاوه بر ملاحظات جامع و عمومی نکات مهم زیر را در بر دارد .
-کاهش تراکمهای زیاد جمعیتی و وسایط نقلیه در حوزه های مختلف‌شهری‌و گذرگاهها
- تأمین ایمنی از آتش سوزی و دیگر مخاطرات
- مهار میزان بهره وری نامحدود از زمین
- تأمین نور و هوای کافی برای ساختمانها و گذرگاهها
- طبقه بندی انواع کاربری یا استفاده از زمین و توزیع مناسب آن در سطح شهر


- حفظ منافع شهرداری و مراجع توسعه شهری
- تأمین ملاحظات اقتصادی در هزینه های توسعه شهری و سرمایه گذاری های دولتی و ملی
....

محصولات مرتبط